Umowa o pracę na czas oznaczony a pożyczka w banku

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu bankowego, musimy mieć świadomość tego, że największe szanse na jego otrzymanie będą miały osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście nie oznacza to, że posiadacze umów o dzieło czy umów-zlecenie nie będą mogli uzyskać dodatkowych pieniędzy, nie mniej jednak na pewno będzie im trudniej. W tym wypadku dużo zależy od banku. Inaczej będą traktowane też osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej na czas oznaczony. Każdy bank ma własne kryteria, które bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków kredytowych.

Banki wolą czas nieokreślony

W kodeksie pracy wyróżnione są dwa rodzaje umów cywilnoprawnych – na czas określony oraz na czas nieokreślony. Osoby pracujące w oparciu o umowę na czas nieokreślony są w najlepszej sytuacji, dla banku są najbardziej wiarygodnymi klientami. Umowa bez daty określającej zakończenie współpracy z daną firmą jest również bardzo korzystne dla pracownika, który po prostu ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Umowy na czas oznaczony też akceptowane

Chociaż osoby posiadające umowę o pracę na czas oznaczony są traktowane z większą dozą nieufności, one również mają szanse na otrzymanie kredytu. W tym wypadku zazwyczaj bank wymaga przedstawienia oświadczenia zawierającego potwierdzenie od pracodawcy, że po okresie trwania umowy jest zainteresowany przedłużeniem współpracy. Nie wszystkie banki podstępują jednak w ten sposób, niektóre nie chcą udzielać kredytu na dłużej, niż obowiązuje umowa.

Jakie banki akceptują umowy na czas oznaczony?

Teoretycznie wszystkie banki udzielają kredytów osobom pracującym na umowę na czas określony, chociaż poszczególnie instytucje mają różne wymagania. Chodzi o to, aby obowiązująca umowa trwała co najmniej 6 miesięcy. Do banków posiadających takie wymagania należy:
– Bank Pocztowy,
ING Bank Śląski,
Citi Handlowy,
– Deutsche Bank,
Raiffeisen Polbank,
– Credit Agricole.

Banki, które akceptują umowy na czas określony trwające co najmniej 3 miesiące:
PKO BP,
BOŚ Bank,
Santander Bank Polska,
mBank.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: