Zaskórniaki trzymaj na koncie oszczędnościowym

Obecnie coraz więcej osób próbuje oszczędzać pieniądze. Jeżeli posiadamy nadwyżki finansowe, nie ma sensu trzymać ich w przysłowiowej skarpecie, gdyż będą tracić na wartości. Nawet jeżeli zgromadziliśmy niewielką sumę, warto ulokować ją na koncie oszczędnościowym (sprawdź aktualne zestawienie).

Oszczędzanie nadal nie jest naszą najmocniejszą stroną, mimo to coraz częściej decydujemy się odkładać pieniądze na czarną godzinę. Posiadanie konta oszczędnościowego to dobre rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do lokaty można w każdej chwili skorzystać ze zgromadzonej gotówki bez utraty odsetek. Poza tym można wpłacać na nie nawet bardzo małe kwoty, więc oszczędzanie można zacząć praktycznie od zera.

Oczywiście nie każde konto oszczędnościowe będzie dla nas korzystne, dlatego należy dokładnie prześledzić poszczególne oferty (sprawdź ranking kont oszczędnościowych). Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na oprocentowanie oraz to, aby wypłaty były bezprowizyjne. Zazwyczaj bank umożliwia dwa bezpłatne przelewy w miesiącu. Z jednej strony to dobrze, z drugiej przecież konto oszczędnościowe nie służy do tego, aby wydawać pieniądze. Niekiedy można znaleźć też oferty z darmowymi przelewami na konto osobiste.

Czym należy się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór oprocentowania stałego, wówczas będziemy mogli oszacować zysk. Warto zwrócić również uwagę na to, czy oprocentowanie jest nominalne czy rzeczywiste. Podobnie jak w przypadku lokat bankowych, tak również w tym przypadku istotna będzie częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej będzie miała miejsce, tym lepiej dla nas.

Oszczędzanie nie jest takie trudne, jak może się to wydawać, co więcej decydując się na konto oszczędnościowe, można zacząć odkładanie pieniędzy od naprawdę małych sum. Nawet w przypadku, gdy zarabiamy niewiele możemy oszczędzać, nie powinno być to dla nas żadną przeszkodą. Obecnie na rynku znajduje się bardzo dużo produktów finansowych dlatego, zanim podejmiemy decyzję o formie oszczędzania pieniędzy, powinniśmy dokładnie prześledzić poszczególne oferty, można też skonsultować się doradcą finansowym.

KALKULATOR KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH

Sprawdź także aktualne promocje: