Jak dzielić własne oszczędności, gdzie je przechowywać i dlaczego warto to robić?

Dywersyfikacja oszczędności to zdecydowanie niepopularny element oszczędzania pieniędzy. Przeważnie gdy to robimy, skupiamy się na tym, aby zebrać jak najwięcej środków i aby były one jak największe. W rzeczywistości gdy zbierzemy już nasze oszczędności, musimy pomyśleć o ich dywersyfikacji i nie powinniśmy przechowywać ich wszystkich w jednym miejscu. Jest to spore zagrożenie, którego do końca nie są świadome osoby oszczędzające. W tym tekście pomagamy zrozumieć, dlaczego warto dzielić nasze oszczędności i przechowywać je w różnych miejscach, a także podpowiadamy jak to robić skutecznie.

Czym jest dywersyfikacja oszczędności?

Dywersyfikacja oszczędności to podzielenie oszczędności na kilka części oraz przechowywanie ich w różnych niezależnych miejscach i formach. Dywersyfikacja może mieć też różny poziom i może być jedynie podzieleniem na dwie lub trzy części, ale też nawet na kilkanaście. Nasze oszczędności możemy również przechowywać w różnych formach. Może to być gotówka fizyczna lub środki zdeponowane na koncie bankowym. Oszczędności mogą też mieć inną formę – materialną np. wartościowych przedmiotów. Celem dywersyfikacji oszczędność jest zabezpieczenie ich przed nieprzewidzianymi i negatywnymi zdarzeniami. Może to być kradzież lub zniszczenie czy zagubienie. Dzięki dywersyfikacji nawet w obliczu negatywnych wydarzeń, jakie nas spotkają, nie pozostaniemy bez oszczędności, a stracimy jedynie ich małą część.

Z dywersyfikacji oszczędności może skorzystać każda osoba i zrobić to dokładnie w taki sposób, jaki jest dla niej komfortowy. Dywersyfikacja, czyli podzielenie oszczędności jest niezwykle korzystnym procesem oraz polecanym przez specjalistów i ekonomistów. Możemy wdrożyć je również niezależnie od tego jak wysokie oszczędności posiadamy i jak zamożni jesteśmy.

Dlatego warto?

Pierwszym powodem, dla którego warto dzielić oszczędności i nie przechowywać ich w jednej formie w jednym miejscu jest zmniejszenie ryzyka ich całej utraty. Jeśli nasze oszczędności będziemy przechowywali w jednej formie i w jednym miejscu w razie wystąpienia negatywnego zdarzenia możemy stracić je wszystkie i pozostać bez jakichkolwiek dodatkowych środków. Z pewnością będzie to bardzo bolesne wydarzenie, gdyż nasze oszczędności odkładamy przeważnie przez wiele lat.

Pozostanie bez oszczędności, powoduje też wiele zagrożeń. Gdy je stracimy, nie będziemy mogli szybko zareagować pilnie na negatywne wydarzenia takie jak choroba czy potrzeba sfinansowania jakiegoś zakupu. Brak zabezpieczenia finansowego może zatem powodować bardzo poważne konsekwencje ze skutkami, z którymi będziemy musieli borykać się nawet do końca życia.

Dywersyfikacja oszczędności to także wbrew pozorom łatwiejsze korzystanie z nich. Jeśli podzielimy nasze oszczędności na kilka źródeł i form, będziemy w razie potrzeby mogli dużo szybciej zareagować i opłacić dany wydatek przelewem lub gotówką albo szybko spieniężyć wartościową rzecz gdy zdarzy się właśnie taka okazja. Przetrzymywanie wszystkich oszczędności w jednej formie i w jednym miejscu spowoduje, że będziemy zablokowani i w razie konieczności skorzystania z oszczędności będziemy musieli czekać, aby zamienić je na pieniądze lub wpłacić do banku czy spieniężyć wartościowe przedmioty.

Sama dywersyfikacja oszczędności nie jest trudna czy ryzykowna ani kosztowna. Wymaga poświęcenia jedynie odrobiny czasu oraz zainteresowania się danym tematem. Może skorzystać z niej każda osoba niezależnie od poziomu wiedzy finansowej i bardzo prosto zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe

Gdzie przechowywać podzielone oszczędności?

Ważnym elementem dywersyfikacji naszych oszczędności jest podzielenie ich w obrębie gotówki, jaką posiadamy. Możemy fizycznie podzielić gotówkę na kilka części i przechowywać ją w różnych częściach domu lub w różnych miejscach, do których mamy dostęp. Możemy również podzielić środki finansowe na różne waluty tak, aby w razie kryzysu lub innego nieoczekiwanego wydarzenia nie pozostać z pewną bezwartościową ilością pieniędzy.

Przechowywanie oszczędności na koncie bankowym to drugi najpopularniejszy sposób przechowywania środków, która zaoszczędziliśmy. Deponując zatem pieniądze na koncie bankowym, powinniśmy zadbać o to, aby zrobić to przynajmniej w dwóch niezależnych bankach. Przechowując pieniądze w banku, są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do 100 000 euro. Każde konto posiada taką ochronę, a więc otwierając ich kilka, analogicznie będziemy mogli korzystać z kilku zabezpieczonych równowartości takiej sumy. W przypadku upadku banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci nam sumę do takiej kwoty. Jeśli zatem posiadamy duże oszczędności, nie powinniśmy przechowywać więcej środków na jednym koncie. Korzystając z tego sposobu przechowywania oszczędności, warto również założyć dwa lub trzy konta tak, aby na wypadek upadku banku mieć dostęp do pieniędzy w innych bankach. Zwrot pieniędzy z bankowego funduszu gwarancyjnego może potrwać nawet kilka – kilkanaście tygodni. Pozostanie w tym czasie bez dostępu do naszych oszczędności, z pewnością będzie niekomfortowe. Podzielenie oszczędności na różne konta bankowe jest również wskazane ze względu na awarię banku i brak czasowego dostępu do bankowości elektronicznej czy mobilnej, a nawet wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Bardzo dobrym sposobem dywersyfikacji oszczędności jest również ulokowanie ich w wartościowych przedmiotach. Ten ruch będzie chronił nasze oszczędności przede wszystkim przed inflacją, a także nagłym spadkiem wartości pieniądza spowodowanym przez różne sytuacje. Zakup wartościowych rzeczy będzie bardzo bezpiecznym sposobem dywersyfikacji połączonym z korzystnym lokowaniem kapitału. W myśl tej zasady warto kupować przedmioty małogabarytowe i wysokowartościowe. Pomoże to przechowywać je bezproblemowo np. w sejfie oraz nie narazi nas na zniszczenia przedmiotu. Najpopularniejszym sposobem lokowania środków w rzeczy materialne jest zakup metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro. Możemy kupować też kamienie szlachetne lub biżuterię. Chcąc położyć nacisk na korzystne ulokowanie kapitału lub ”pracowanie” naszych oszczędności możemy kupić dzieła sztuki lub nieruchomości gdy posiadamy więcej gotówki. Warto również wybierać także przedmioty wartościowe, które można w razie potrzeby bardzo szybko i łatwo spieniężyć.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com