5 powodów dla których warto kupić nieruchomość już teraz!

Choć wielu ekonomistów szacuje, że na rynku nowo budowanych nieruchomości spadki potrwają jeszcze kilka miesięcy, a być może nawet lat, to jednak na rynku pojawiają się w końcu symptomy dające szansę na zahamowanie tego spadku. Przyjrzyjmy się więc pięciu czynnikom które sprawiają, że zakup nieruchomości w najbliższym czasie może okazać cię dobrą decyzją.

1) Niskie ceny nieruchomości – choć wiele osób jest zdania, że ceny mieszkania czy domu w Polsce są w dalszym ciągu bardzo wysokie, to faktyczne dane pokazują co innego. Jak się okazuje, jeśli uwzględnimy inflację to obecne ceny zbliżone są do tych sprzed boomu budowlanego jaki miał miejsce w naszym kraju kilka lat temu. Nieruchomości wcale więc nie są droższe realnie, ale ze względu na niższą zdolność kredytową wyliczaną przez banki zdecydowanie mniejsza grupa osób jest w stanie pozwolić sobie na kupno nieruchomości.

2) Spadające stopy procentowe – w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z dwukrotnym obniżeniem stóp procentowych Narodowego Banu Polskiego. Za każdym razem było to dwadzieścia pięć punktów bazowych. W najbliższym czasie analitycy spodziewają się, że spadek stóp może wynieść jeszcze nawet sto punktów bazowych! Wystarczy tylko wspomnieć, że każda z dotychczasowych obniżek spowodowała przeciętny spadek raty kredytu o kilkadziesiąt złotych! Jednocześnie niższe stopy procentowe mają pozytywny wpływ na zdolność kredytową Polaków i dzięki niższemu kosztowi pieniądze więcej osób będzie w stanie kupić nieruchomości.

3) Rosnący popyt na mieszkania pod wynajem – spadek zdolności kredytowej przeciętnego polaka spowodował, że dużo osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup nowej nieruchomości. Chęć mieszkania samodzielnie, często poza rodzinnym miastem sprawia, że takie osoby decydują się na wynajem nieruchomości. Jest to idealna sytuacja dla osób posiadających wysoką zdolność kredytową. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym z przeznaczeniem pod wynajem może nie tylko pokryć wysokość płaconej przez nas raty kredytu hipotecznego, ale czasem wręcz zapewnić dodatkowe zyski. Mieszkanie de facto samo się spłaca, wykorzystując jedynie naszą zdolność kredytową. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących zbudować własną niezależność finansową dzięki posiadaniu nieruchomości.

4) Niskie koszty wykończenia lokalu – kryzys na rynku budowlanym objawił się na kilka sposobów. Po pierwsze, wielkie firmy zaangażowane w kontrakty infrastrukturalne musiały znacząco obniżyć prognozy zysków, czasem nawet upaść. Podobnie jest z deweloperami. Jednak dla klientów to dobra okazja, ponieważ zarówno ceny materiałów wykończeniowych jak i robocizny zdecydowanie spadły. Wykończenie mieszkania może być więc nawet dwukrotnie tańsze niż jeszcze dwa czy trzy lata temu! Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na wyższy standard wykończenia mieszkania

5) Programy pomocowe – przez ostatnich kilka lat klienci kupujące nowe i używane nieruchomości, a spełniające specjalne warunki mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości połowy odsetek od kredytu hipotecznego. Dofinansowanie to zgodnie z ustawą ma być wypłacane przez okres ośmiu lat. Jednak z końcem grudnia 2012 roku program ten został zlikwidowany. Na jego miejsce pojawiły się dwa kolejne – związane z dofinansowaniem budowy ekologicznych budynków, a także ten, w którym poziom dofinansowania do ceny zakupu nowego mieszkania jest uzależniony od liczby posiadanych dzieci, czyli „Mieszkanie dla Młodych”.

Czynników wpływających na ten rynek jest nieporównywalnie więcej. Nie powinniśmy więc opierać się jedynie na określonych powyżej sprawach. W każdym wypadku zakup nieruchomości jest indywidualną, bardzo trudną do podjęcia decyzją. Dopiero gruntowna analiza tematu i poznanie wszystkich możliwości, wad i zalet danej lokalizacji jest w stanie zapewnić nas, że kupowane mieszkanie jest tym, aktualnie najlepszym dla nas.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: