Kredyty i pożyczki pozabankowe – czym różnią się oraz jakie mają zalety?

Kredyty bankowe i pożyczki prywatne to dwa różne produkty finansowe, które jednak są często mylone ze sobą i uważane za to samo. Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy nimi, skupiając się jedynie na głównym wspólnym elemencie, jakim jest pożyczanie pieniędzy oraz ich oddanie w ratach. W rzeczywistości kredyty oraz pożyczki to dwa różne produkty, które działają na innych zasadach, mają inne zalety oraz oferują nieco inną funkcjonalność. Poniżej porównujemy je oba oraz prezentujemy najważniejsze informacje o nich, aby w przyszłości wybrać je świadomie.

Czym są kredyty bankowe?

Kredyty bankowe to kredyty udzielane jedynie przez banki na podstawie prawa bankowego. Mają one różne formy. Najpopularniejszą z nich jest forma gotówkowa. Do kredytów zaliczamy także kredyty konsolidacyjne, na konkretne rzeczy np. samochodowe, sprzętowe czy hipoteczne. Są one również dostępne w formie karty kredytowej czy limitu w koncie. Kredyty są najpopularniejszymi produktami bankowymi, dzięki którym banki pozyskują środki do funkcjonowania. Obecnie w każdym banku możemy otrzymać kredyt. Ogólnie bank przed udzieleniem kredytu musi zbadać zdolność kredytową klienta oraz zweryfikować go w bazie danych. Każdy bank posiada jednak swoje wymogi odnośnie udzielania kredytów i ostatecznie samodzielnie decyduje czy przyznać go klientowi. Aby zatem otrzymać kredyt, należy mieć ukończone 18 lat, nie posiadać zadłużeń oraz być w dobrej kondycji finansowej i otrzymywać regularnie dochód. Przeważnie kredyt w różnej formie mają oprocentowanie od 10% do 20%-25%, choć zdarzyć mogą się też wartości poniżej i powyżej tych sum. Kredyt są dostępne również o różnej długości. Zazwyczaj jest to okres 12-36 miesięcy, ale zdarzają się też i kilkumiesięczne oraz wieloletnie np. hipoteczne. Same kredyty bankowe możemy wziąć zarówno w banku, składając wniosek, jak i samodzielnie wypełniając go w bankowości elektronicznej lub mobilnej.

Pierwszym plusem tego rozwiązania jest możliwość załatwienia danej sprawy osobiście w oddziale banku. Dla wielu osób np. starszych jest to nieoceniona zaleta. Również będzie ona sporym plusem dla osób załatwiających skomplikowane kwestie i stawiających na kontakt osobisty. Drugim plusem jest duża liczba banków oraz placówek bankowych gdzie bez problemu będziemy mogli załatwić taki kredyt. Samo wzięcie kredytu nie jest również trudne, a nie znając się na bankowości, możemy skorzystać z pomocy doradcy. Kredyty bankowe to przede wszystkim prawo bankowe, które daje nam prawa i ochronę oraz jasno definiuje wiele kwestii, które zapobiegają nadużyciom czy niekorzystnym rozwiązaniom.

Prywatne pożyczki pozabankowe

Prywatne pożyczki pozabankowe to pożyczki udzielane podstawie prawa cywilnego przez prywatne instytucje finansowe. Zajmują się one udzielaniem pożyczek krótko i długoterminowych oraz dedykowanych np. na zakup samochodu, pod zastaw nieruchomości czy konsolidowanych. Ogólnie instytucje te działają w internecie i to właśnie przez strony www danych pożyczkodawców będziemy brali prywatne pożyczki pozabankowe. Cały proces polega na założeniu konta klienta oraz wypełnieniu wniosku i zweryfikowaniu się. Po pozytywnej decyzji środki są nam przelewane na konto i zwracane w taki sam sposób. Aby skorzystać z prywatnych pożyczek pozabankowych, również należy być w przyzwoitej kondycji finansowej i nie posiadać zadłużenia — choć czasami niektóre marki mogą podejść do naszej sytuacji nieco bardziej liberalnie. Prywatne firmy pożyczkowe mają dużo większą swobodę w przyznawaniu pożyczek, gdyż nie dotyczy ich prawo bankowe, a jedynie własne wewnętrzne regulacje.

Pierwszym plusem pożyczek pozabankowych jest łatwość ich brania przez internet. Jeśli potrafimy złożyć wniosek internetowy, pieniądze możemy otrzymać nawet w ciągu kilku godzin, a często jest to nawet tego samego dnia. Pożyczki pozabankowe są bardziej przystępne Firmy pożyczkowe nie stawiają przed swoimi klientami tak wysokich wymagań jak banki i często akceptują świadomie nieco niższe zarobki czy słabszą sytuację finansową. W sieci bardzo prosto znajdziemy porównywarki pożyczkowe, dzięki którym będziemy mogli sprawdź spis aktualnych ofert. Pożyczki są też często dostępne w promocjach, gdzie możemy je wziąć na preferencyjnych warunkach. Sporym plusem pożyczek pozabankowych jest również to, że nie musimy przedstawiać wielu zaświadczeń czy dokumentacji, gdyż pożyczki na niskie oraz średnie sumy udzielane są na podstawie oświadczeń o dochodach, a zasada taka obowiązuje w większości firm pożyczkowych.

Kiedy warto wybrać daną opcję?

Jeśli wiemy już, czym są kredyty bankowe oraz czym są pożyczki prywatne, warto również odpowiedzieć sobie, kiedy warto wybierać daną opcję. Ogólnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a zależy ona od indywidualnej sytuacji. Z pewnością kredyty warto wybierać, kiedy decydujemy się na pożyczenie bardzo dużej sumy np. na samochód lub mieszkanie. Kredyt hipoteczny czy samochodowy na długi okres i wysoką sumę będą bezpieczniejsze, gdyż zostaną wzięte w banku. Banki są instytucjami zaufania publicznego. Mają renomę, a klienci są w nich chronieni przez prawo bankowe dużo lepiej niż pożyczkobiorcy przez prawo cywilne. Banki to również miejsca, gdzie warto udać się ze skomplikowanymi sprawami np. gdzie w grę wchodzą zastawy lub łączenie zobowiązań, gdyż doradcy bankowi posiadają szeroką merytoryczną wiedzę. Pożyczki pozabankowe będą zaś z kolei dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy pożyczyć małe sumy pieniędzy na krótki okres, a kwoty te nie stanowią dla nas krytycznej sumy. Pożyczki w prostych formach otrzymamy dużo łatwiej i szybciej, a w razie problemów będą opiewały na małe i średnie kwoty. Z pożyczek pozabankowych skorzystać możemy również, gdy nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej jako alternatywnego wyjścia dla kredytów bankowych.

Podpowiedź: Kredyty bankowe w formie limitu w koncie lub karty kredytowej będą sposobem na najtańsze przeczytanie pieniędzy w ogóle. Z kolei najtańszym sposobem pożyczania pieniędzy od prywatnych firm pożyczkowych jest branie darmowych chwilówek w promocji dla nowych klientów. Jeśli zależy nam zatem na najniższym oprocentowaniu, powinniśmy skorzystać z tych rozwiązań.