4 usługi dostępne w bankowości elektronicznej, o których możesz nie wiedzieć

Konto internetowe jest już standardem wśród klientów polskich banków. Bankowość elektroniczna oraz aplikacja mobilna banku to narzędzia, które bardzo ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i zarządzanie naszymi finansami. Do korzystania z takich usług jak przelewy internetowe, zakupy online, a nawet wirtualne karty płatnicze większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić.
Jednak wraz z rozwojem technologicznym stale pojawiają się nowe rozwiązania dostępne dla klientów bankowości elektronicznej. Za jej pośrednictwem możemy już załatwić szereg spraw urzędowych, a nawet szybko i łatwo założyć własną firmę. Warto wiedzieć, z jakich jeszcze usług możemy skorzystać.

1. Profil zaufany oraz PUE ZUS

Profil zaufany e-PUAP umożliwia załatwienie wielu ważnych spraw urzędowych przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu i spędzania długich godzin w kolejkach w urzędach. Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne, a dzięki niemu mamy ułatwiony dostęp do administracji publicznej:

– zyskujemy całkowicie bezpłatny dostęp do urzędów państwowych przez całą dobę 7 dni w tygodniu,
– szybko i bez kolejek możemy składać wnioski urzędowe,
– w każdej chwili mamy dostęp do statusu naszych spraw urzędowych,
– wszelkie opłaty urzędowe uiścisz z łatwością przez Internet za pośrednictwem swojego konta bankowego.

Profil zaufany założysz w ciągu kilku minut za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a następnie na stronach internetowych administracji publicznej przykładowo ZUS-u lub Urzędu Stanu Cywilnego. Złożone do urzędu wnioski podpisujesz profilem zaufanym. Aby to zrobić, jako metodę logowania do profilu wybierasz bankowość elektroniczną swojego banku. Po zalogowaniu się automatycznie powrócisz na stronę urzędu, w którym składasz wniosek.
Zdecydowanie warto założyć profil zaufany, ponieważ za jego pośrednictwem załatwisz już ponad 100 różnych spraw administracyjnych wygodnie i szybko, nie wychodząc nawet z domu. Należą do nich na przykład:

– złożenie wniosku o dowód osobisty dla siebie i dziecka,
– wnioskowanie o różnego rodzaju odpisy i zaświadczenia,
– załatwienie spraw związanych z urzędem skarbowym i ZUS-em,
– złożenie wniosku o świadczenia rodzinne przykładowo Kartę Dużej Rodziny,
– zamówienie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
– założenie firmy w CEDIG,
– sprawdzenie swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz Rejestrze PESEL, oraz załatwisz szereg innych spraw.

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS pozwala sprawdzać swoje dane, składać wnioski oraz umawiać spotkania w ZUS o dowolnej porze dnia przez 7 dni w tygodniu bez konieczności wielokrotnego odwiedzania urzędu i stania w kolejkach. Możesz w szybki i łatwy sposób załatwić takie sprawy jak:

– sprawdzenie swoich danych, w tym również o zwolnieniach lekarskich,
– zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego,
– przesłać różnego rodzaju dokumenty,
– umówić się na osobiste spotkanie z urzędnikiem,
– obliczyć prognozowaną wysokość swojej emerytury,
– sprawdzić, w jakim OFE jesteś i jakie środki tam zgromadziłeś,
– przedsiębiorcy mogą rozliczyć się z ZUS-em za pośrednictwem aplikacji ePłatnik, zgłosić pracowników do ubezpieczenia i uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami.

2. Program Dobry Start oraz 500+

Od ręki możesz wnioskować o świadczenie 500+ na dziecko za pośrednictwem bankowości internetowej, dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Wystarczy, że posiadasz konto osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej i przygotujesz sobie takie dokumenty jak:

– dowód osobisty,
– adres e-mail,
– dane dzieci oraz wszystkich członków rodziny, którzy zamieszkują z Tobą i pozostają na Twoim utrzymaniu.

Wypełnienie stosownego wniosku zajmie Ci kilkanaście minut. Bank w Twoim imieniu przesyła go do urzędu, a urzędowe potwierdzenie odbioru otrzymujesz mailowo. Teraz wystarczy już tylko poczekać na decyzję administracyjną. Po jej otrzymaniu pieniądze będą trafiać bezpośrednio na konto, którego numer podałeś w złożonym wniosku. Warto skorzystać z takiej formy wnioskowania o 500 plus. Wszystko załatwisz z poziomu własnej kanapy, szybko i bez problemu.
Program Dobry Start to świadczenie od państwa, które wypłacane jest raz do roku wszystkim uczniom. Wniosek o takie świadczenie składasz w bankowości elektronicznej, a pieniądze trafiają bezpośrednio na Twoje konto. Korzystając z usług banku, możesz również składać reklamacje w razie nieprawidłowości związanych z Programem Dobry Start.

3. Doładowania gier i multimediów

W bankowości elektronicznej jest miejsce nie tylko na obowiązki i sprawy urzędowe, ale również na zabawę i rozrywkę dla całej rodziny. Korzystając z niej, możesz bowiem doładować szereg usług multimedialnych i świetnie się bawić. Warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ:

– jest ona bezpieczna- wyklucza konieczność podawania danych karty płatniczej w Internecie,
– kody i doładowania kupujesz, kiedy chcesz i natychmiast trafiają one na Twój adres e-mail,
– wystarczy, że zalogujesz do bankowości za pomocą komputera lub aplikacji mobilnej telefonie- nie musisz mieć przy sobie karty kredytowej, przedpłaconej itp.
– masz pełną swobodę dokonywania zakupu- możesz skorzystać z pełnych wersji gier czy subskrypcji lub wybrać tylko określony pakiet.

Bankowość internetowa umożliwia zakupienie usług na różnych platformach przykładowo Spotify, NETFLIX, Google Play, Play Station Store, Microsoft Office, Nintendo eShop oraz wielu innych.
Cały proces zakupu jest niezwykle prosty. Logujesz się po prostu na swoje konto, w odpowiedniej zakładce (najczęściej „Usługi narzędzia” lub „Doładowania”) określasz, jaką usługę chcesz doładować i na jaką kwotę, a następnie wykonujesz przelew. Odpowiedni kod otrzymujesz niezwłocznie na adres e-mail i możesz od razu skorzystać ze swojego ulubionego serwisu internetowego.

4. Dokumenty

W wielu bankach dostępna jest także usługa „Moje dokumenty”, która umożliwia bezpieczne przechowywanie elektronicznych dokumentów takich jak faktury, PIT-y i różnego rodzaju umowy w chronionym systemie bankowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz do nich natychmiastowy dostęp na całym świecie o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy po prostu zalogować się na konto i można z nich skorzystać.

W ten sposób możesz przechowywać dokumenty we wszystkich najpopularniejszych formatach takich jak doc, docx, xls, xlsx, pdf, txt, csv, bmp, gif, png, jpg, jpeg, ppt, pptx, odt, ods, odp.
Warto zaprzyjaźnić się z tą usługą, ponieważ może nam ona znacznie ułatwić życie w różnych nieprzewidzianych okolicznościach życiowych jak choćby zachorowanie za granicą, gdy szybko potrzebujemy dostępu do polisy ubezpieczeniowej. Ponadto masz pewność, że zapisane w ten sposób dokumenty nie ulegną zniszczeniu lub zgubieniu. Przechowywanie ich w formie papierowej grozi zniszczeniem, a na komputerze zagraża im awaria czy złośliwe oprogramowanie. W bankowości elektronicznej nie ma takiego ryzyka.

Jeżeli dotychczas używaliśmy naszego konta bankowego wyłącznie do dokonywania prostych operacji finansowych, najwyższa pora to zmienić. Zainteresujmy się jakie nowoczesne usługi są dostępne w naszym banku i zacznijmy z nich korzystać. W większości przypadków są one bezpłatne i bardzo proste intuicyjne w obsłudze, a mogą znacznie uprościć życie.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com