E-kantory w sieci – czy są one dobrym wyborem i jak działają?

E-kantory w internecie z pewnością są ciekawym rozwiązaniem wymiany walut zarówno pod względem funkcjonalności, jak i atrakcyjności kursów. Duża część osób nie korzysta jednak z nich jeszcze, gdyż nigdy tego nie robiło i obawia się zrobić ten pierwszy krok. W rzeczywistości korzystanie z kantorów internetowych nie jest trudne czy problematyczne, a daje wiele korzyści. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące e-kantorów w pigułce i krótki poradnik korzystania z tych serwisów.

Czym są kantory internetowe?

Kantory internetowe to serwisy w internecie umożliwiające wymianę walut online. Kantory te są legalnie działającymi firmami z branży finansowej posiadającymi zezwolenia i certyfikaty. Ogólnie w sieci istnieje kilkanaście — kilkadziesiąt kantorów online. Część z nich jest dużymi markami globalnymi czy polskimi, ale często to serwisy internetowe firm naziemnych — lokalnych. Kantory internetowe mają formę portali, na które przesyłamy pieniądze przelewem oraz otrzymujemy zwrot w innej walucie. Skorzystać z kantorów internetowych może każda osoba, która założy konto i spełni wymagania banku np. zweryfikuje się przez przesłanie skanu dowodu osobistego itp. W kantorach tego typu wymienić możemy znaczną ilość walut — nawet tych egzotycznych. Zostały one stworzone z myślą o szybkiej, korzystnej i bezpiecznej wymianie walut. Jeśli chcemy skorzystać z takich, kantorów musimy posiadać dwa konta – w walucie polskiej oraz obcej, którą chcemy kupić lub sprzedać. Same kantory oprócz podstawowej funkcjonalności jaką jest wymiana środków oferują również coraz częściej giełdę między użytkownikami, na której mogą oni samodzielnie handlować walutami czy karty debetowe do salda kantoru, aby móc wydawać poszczególne waluty bezpośrednio z kantoru przy pomocy kart płatniczych. Korzystanie z tego typu kantorów jest darmowe i nie wymaga od nas opłat z góry za podstawową funkcjonalność. Korzystać możemy z nich również jednorazowo lub okazjonalnie.

Jak działają one w praktyce?

Wymiana waluty w kantorze internetowym jest prosta. Choć poszczególne e-kantory mogą różnić się od siebie szczegółami w działaniu, ogólnie cały proces jest taki sam dla kantorów wirtualnych. Pierwszym krokiem jest utworzenie konta klienta, gdzie podajemy adres e-mail, numer telefonu, hasło czy swoje dane osobowe. Definiujemy też konta bankowe z i na które będziemy transferować poszczególne waluty. Sama rejestracja jest szybka darmowa i poradzi sobie z nią każda osoba. Gdy posiadamy już konto bankowe, możemy przystąpić do wymiany walut. Polega ona na przesłaniu jednej waluty na konto kantoru oraz otrzymaniu przelewem innej. Ogólnie istnieją dwie możliwości takiego transferu. Pierwszą z nich jest zakup określonej ilości np. Euro i wysłanie do kantoru odliczonej już ilości Złotych Polskich, gdzie w odpowiedzi otrzymujemy przelew Euro. Drugim sposobem jest przesłanie dowolnej kwoty w Polskich Złotych na konto kantoru i odnotowanie ich na saldzie konta kantorowego. W takim wypadku będziemy mogli zaczekać i samodzielnie określić, kiedy oraz w jakiej ilości kupimy np. Euro. Korzystanie z kantorów, które dają możliwość dokonywania transakcji w serwisie internetowym jest nieco wygodniejsze, jeśli chcemy często i w różnych konfiguracjach kupować czy sprzedawać waluty. Czas wymiany walut i całej transakcji zależy jest od tego, jak szybko dotrze przelew z naszego konta bankowego na konto kantoru i z powrotem. Zakładając konto kantorowe, warto sprawdzić w jakim banku dany kantor posiada rachunki. Warto, aby konto kantorowe był w takim samym banku co nasze. Znacznie przyspieszy to i usprawni cały proces.

Dlaczego warto wymieniać waluty w kantorach internetowych?

Wymiana waluty w kantorach internetowych ma bardzo wiele zalet. Pierwszą zaletą jest korzystny kurs wymiany. E-kantory oferują najkorzystniejsze kursy na całym rynku. Wiodą one prym przed kantorami stacjonarnymi, bankowymi i kursami przewalutowania wewnątrz banków. Spread, czyli różnica między sprzedażą a kupnem to jedynie różnica ok. jednego grosza. Na najpopularniejszych parach walutowych różnica ta potrafi być jeszcze mniejsza. Ogólnie spread takiej wielkości jest niezauważalny nawet przy dużych sumach, co potrafi dawać bardzo duże oszczędności – szczególnie gdy wymieniamy spore sumy pieniędzy. W porównaniu do banków czy kantorów tradycyjnych z kilku groszowym spreadem w naszej kieszeni pozostanie spora ilość pieniędzy. Drugim plusem kantorów internetowych jest niezwykle duży komfort wymieniania pieniędzy. Aby to zrobić, nie musimy wychodzić z naszego domu i możemy zrobić to całkowicie internetowo. Nie będziemy musieli tracić zatem czasu na udawanie się do punktów stacjonarnych czy przebywanie tam i tracenie cennych minut przy wymianie. Zaleta ta szczególnie przypadnie do gustu osobom, które mieszkają z dala od kantorów. Sama wymiana waluty również jest prosta i nie wymaga większych umiejętności niż obsługa konta bankowego, na którym posiadamy swoje pieniądze. Plusem jest też możliwość wymiany walut egzotyczny od ręki – bez oczekiwania czy dużo droższego kursu jak ma to często to miejsce w tradycyjnych kantorach.

Wymienianie waluty w kantorach internetowych jest też korzystne pod względem bezpieczeństwa w dwojaki sposób. Pierwszym elementem, który wpływa na duże bezpieczeństwo, jest fakt, że nie musimy samodzielnie udawać się z dużą gotówką do punktu naziemnego oraz wymieniać jej i wracać z nią do domu lub banku. Jest to ryzykowne zachowanie, które często wymaga towarzystwa osoby znajomej. Wymieniać w kantorach internetowych możemy wymieniać zatem nawet duże sumy bez ryzykowania kradzieży czy napadu. Wymiana online jest także korzystna ze względu na bezpieczeństwo samego działania takich e-kantorów. Same marki podlegają nadzorowi finansowemu oraz spełniają wymogi prawne w zakresie obrotu walutami. Są też legalnie działającymi firmami, a korzystanie z dużych marek, które są rozpoznawalne jest praktycznie w pełni bezpieczne. Same serwisy internetowe kantorów są odpowiednio zabezpieczone, a poziom zabezpieczeń często przypomina ten z bankowych serwisów.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com