Zmieniłaś nazwisko? Zobacz, co z umową kredytową

Wraz z zamążpójściem większość kobiet przyjmuje nazwisko męża. Niestety powoduje to sporo zamieszania i komplikacji, szczególnie w urzędach. Jeżeli zastanawiacie się co stanie się z Waszą umową kredytową po zmianie nazwiska, poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Po zmianie nazwiska na nazwisko męża, należy dopełnić szeregu formalności. Najpierw trzeba wnioskować o nowy dowód, jeżeli mamy kredyt, trzeba dopełnić obowiązków także względem banku. Jeżeli kobieta decyduje się przyjąć nazwisko męża, to jej dowód osobisty traci ważność po 3 miesiącach od zawarcia związku małżeńskiego. W tym czasie należy udać się do urzędu miasta lub urzędu gminy i wypełnić wniosek o wydanie nowego dokumentu. Jest to procedura bezpłatna, na dowód trzeba poczekać około trzech tygodni. Jeżeli dysponujemy podpisem elektronicznym, wniosek można złożyć online. Obecnie urzędy stały się bardziej dostępne i nowoczesne, w zasadzie większość spraw można załatwić za pośrednictwem sieci, to duże udogodnienie.

W przypadku posiadania kredytu jesteśmy zobowiązani do tego, aby poinformować o tym bank. Takie zmiany jak miejsce zamieszkania, stan cywilny czy zmiana dowodu muszą być odnotowane w banku. Jest to obowiązek nakładany na każdego klienta banku i trzeba się do tych reguł stosować.

Pamiętajmy, aby nie zwlekać ze zmianą dokumentów, im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas. Procedury bankowe związane ze zmianą danych znajdziemy na stronie internetowej banku, niestety nie zawsze jest to takie proste, jak może się wydawać. W niektórych przypadkach należy stawić się w banku osobiście, co może okazać się problematyczne, gdy na przykład mieszkamy w innej miejscowości, niż zakładaliśmy konto czy braliśmy kredyt. Każda instytucja określa zasadę zmiany danych osobowych, więc warto wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: