WIBOR 3M, czyli dlaczego rata kredytu się zmienia?

Każdy, kto kiedykolwiek spłacał kredyt, z pewnością spotkał się ze zmianą wysokości rat. Dzieje się tak przez WIBOR, czyli wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym, na podstawie której instytucje bankowe udzielają sobie nawzajem pożyczek. WIBOR 3M oznacza pożyczki międzybankowe udzielane na 3 miesiące. WIBOR ustala się na podstawie stóp procentowych zgłaszanych przez przedstawicieli 13 banków. Odbywa się to w ten sposób, że odrzucane są dwie najwyższe i dwie najniższe propozycje. WIBOR jest ustalany o godzinie 11:00 w dni robocze. Za uczestników fixingu (13 banków) odpowiada Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska, jest to organizacja osób aktywnych zawodowo przy transakcjach na rynku pieniężno-walutowym krajowym oraz międzynarodowym.

Z czego składa się rata?

Wybierając kredyt, zazwyczaj zwracamy uwagę na takie rzeczy, jak wysokość oprocentowania czy okres spłaty zobowiązania, jednak mało kto zastanawia się nad tym, co tak naprawdę wchodzi w skład raty kredytowej. Decydując się na kredyt hipoteczny (sprawdź aktualny ranking kredytów hipotecznych), będziemy musieli ponieść koszty odsetkowe i kapitałowe. Oprocentowanie kredytu składa się ze stopy bazowej oraz marży. Stawka WIBOR jest zależna od aktualnych stóp procentowych i może się zmieniać, natomiast marżę, czyli opłatę dla banku można negocjować z bankiem, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, ona nie ulega zmianie w trakcie okresu kredytowania.

Im niższa wartość WIBOR 3M, tym lepiej dla kredytobiorcy, bo jest to jednoznaczne z obniżeniem rat kredytu. Niestety ze względu na to, że jest ona ciągle aktualizowana, może ulegać znacznym zmianom, więc może również wzrosnąć. Taki obrót rzeczy może być powodem tego, że kredytobiorca będzie miał problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań i jego domowy budżet będzie mocniej obciążony.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: