Profil Zaufany – w jakich bankach można założyć eGO?

Dzięki Profilowi Zaufanemu możliwe jest załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Jego użytkownik posiada bowiem internetową tożsamość rozpoznawalną przez systemy administracji publicznej. To nic innego jak własnoręczny podpis przetworzony na cyfrowy. Z jego wykorzystaniem możliwe jest przesyłanie wniosków, podań, opłat, deklaracji, innych dokumentów o wszystkich urzędów i instytucji. eGO pozwala korzystać z platformy ePUAP, gdzie można wnioskować o wydanie dowodu osobistego, uzyskać odpisy aktów USC, rozliczać podatki, uzyskać zaświadczenia itd. Umożliwia kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i PUE, pozwala założyć firmę, dokonać zmian w CEDiG, wyrejestrować samochód, załatwić sprawy alimentacyjne w ośrodku pomocy społecznej czy sprawdzić punkty karne w rejestrach CEPiK. Każda osoba dysponująca numerem PESEL może taki profil założyć, najprościej za pośrednictwem bankowości elektronicznej (sprawdź zestawienie kont osobistych z bankowością internetową).

Dlaczego warto wykorzystać ta metodę? Większość z nas ma konto bankowe. Bank posiada większość danych niezbędnych do weryfikacji osoby zakładającej Profil. Niestety tylko 7 banków udostępnia taką możliwość. Są to: Bank Millenium, Santander Bank Polska, ING, PKO BP, mBank, PEKAO i Envelo (usługi pocztowe). Inną metodą założenia profilu jest skorzystanie z certyfikatu kwalifikowanego (płatnego).

W dobie Internetu posiadanie Profilu Zaufanego zdecydowanie pozwala zaoszczędzić czas. Nie wychodząc z domu można załatwić sprawy, na które stojąc w kolejkach i biegając z urzędu do urzędu stracilibyśmy go wiele. Większość wniosków online można wypełnić w kilka minut, systemy są intuicyjne i prowadza przez kolejne strony aż do wysyłki. Każdorazowo otrzymujemy potwierdzenie złożenia wniosku czy pisma online.

Obecnie Ministerstwo Cyfryzacji chwali się ponad milionem założonych Profili przez Polaków. Z dnia na dzień ich przybywa. Miejmy nadzieje, że do obecnych narzędzi sukcesywnie dodane będą nowe funkcjonalności, do których wykorzystamy eGO.

KALKULATOR KONT OSOBISTYCH

Sprawdź także aktualne promocje: