Firmy też notowane są w BIK-u

Własny biznes to duże wyzwanie, w tym wypadku nie wystarczy dobry pomysł, potrzebne są też pieniądze na to, aby zrealizować plan. Niestety początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj nie mają gotówki, aby samodzielnie sfinansować swój pomysł, w tym wypadku rozwiązaniem może okazać się pożyczka bankowa (sprawdź szybkie pożyczki dla firm). Kredyt jest dosyć popularnym sposobem na rozwinięcie firmy, niestety wiąże się z dużym ryzykiem.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, należy postępować rozważnie, jeżeli nie będziemy w stanie spłacać zobowiązań w wyznaczonych terminach, firma może zostać wpisana na listę dłużników i stracimy pozytywną historię kredytową. Tak, więc możemy mieć problemy, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli wziąć kolejny kredyt.

Jak działa BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to rejestr, w którym są zawarte informacje na temat wysokości zobowiązań kredytowych oraz historii ich spłat. Nie jest to jednak lista dłużników, jak niektórzy mylnie twierdzą. W BIK-u znajdują się po prostu osoby i firmy, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu i go spłacają. Rejestr działa na zasadzie wymiany informacji pomiędzy bankami. Instytucje finansowe otrzymują również dostęp do scoringu BIK, czyli oceny wiarygodności osoby starającej się o kredyt.

Zdolność kredytowa

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na to, czy wniosek kredytowy (wnioski bezpośrednie do banków) zostanie rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie jest zdolność kredytowa. Przez zdolność kredytową należy rozumieć fakt, iż będziemy w stanie spłacać raty kredytowe w odpowiednich terminach nie nadwyrężając przy tym swojego domowego budżetu. Podczas ustalania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę dochody kredytobiorcy. Ważnym czynnikiem jest również historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się zalegać z płatnościami za raty kredytowe, możemy mieć trudności z otrzymaniem pożyczki w przyszłości. Wszelkiego rodzaju zaległości w opłatach, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Decydując się na rozwijanie swojej firmy z pieniędzy pożyczonych w banku, musimy być ostrożni. Jeżeli dobrze zagospodarujemy pozyskaną gotówkę, możemy liczyć na wiele korzyści.

KALKULATOR KREDYTOWY DLA FIRM

Sprawdź także aktualne promocje: