Różnice między kredytem konsolidacyjnym i gotówkowym

Kredyty konsolidacyjne zagościły na stałe w ofercie większości banków. Poza formą umowy różnią się od kredytu gotówkowego także oprocentowaniem. Kiedy warto sięgnąć po ten produkt i czy faktycznie ratuje nas przed pętlą zadłużenia?

Kredyty gotówkowe są jednymi z najpopularniejszych produktów bankowych. Proste procedury, mniejsze wymagania i niskie oprocentowanie powodują, że klienci chętnie pożyczają pieniądze na różne cele, także przez internet (sprawdź ranking kredytów). Zaciągając kolejne zobowiązania można w prosty sposób dojść do momentu, w jakim zaczną się problemy ze spłatą zobowiązań. Konsolidacja pozwala pozbyć się kilku kredytów ratalnych czy limitu karty kredytowej. Dzięki temu kredytowi można połączyć je w jeden z niższą ratą miesięczną. Niższą, bo spłata zobowiązania rozłożona jest na dłuższy okres. Plusem kredytu konsolidacyjnego jest uproszczona procedura, możliwość zarządzania długiem, niskie oprocentowanie (zwykle jeszcze niższe niż przy kredycie gotówkowym), a zdolność kredytowa przy kredycie konsolidacyjnym zabezpieczonym hipoteką ma mniejsze znaczenie, zatem odwrotnie niż w przypadku kredytu hipotecznego, gdzie odgrywa ona znaczącą rolę przy ocenie ryzyka. Często wraz ze spłatą wszystkich zobowiązań mamy możliwość wykorzystania części pieniędzy na dowolny cel, gdyż banki udzielają wyższych kredytów, niż wynika to z sumy zobowiązań do uregulowania. Niestety konsolidacja ma też minusy – konieczność zapłaty jeszcze raz prowizji oraz akceptacja nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Jeżeli po z sumowaniu kosztów wychodzimy na plus to na pewno jest to opcja warta rozważenia.

Należy podkreślić, że znalezienie atrakcyjnej oferty kredytu konsolidacyjnego nie jest proste, ale warte poświęcenia czasu. Jeśli nie potrafimy szukać samodzielnie (potrzebna jest chociaż podstawowa wiedza finansowa) to warto zaufać ekspertowi finansowemu, który przejrzy oferty za nas i zaproponuje indywidualne rozwiązanie.

SPRAWDŹ KREDYTY KONSOLIDACYJNE

Sprawdź także aktualne promocje: