Negocjacje oprocentowania przy kredycie – 3 kroki do sukcesu

Banki oferują kredyty na coraz bardziej korzystnych warunkach, ograniczając formalności do minimum. To następstwo niskich stóp procentowych jakie w Polsce są obecne od prawie 3 lat, ale i rosnącej konkurencji. To też szansa dla solidnych kredytobiorców na ugranie czegoś więcej. Można chociażby negocjować niższe niż w standardowej ofercie banku oprocentowanie (sprawdź oprocentowanie kredytów hipotecznych). Wystarczy spełnić 3 warunki, aby bank spojrzał na nas przychylnie.

Przed rozmowami z doradcą warto się przygotować. Musimy udowodnić, że warto nam zaufać i że jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami. Dbanie o historie kredytową to pierwszy krok do sukcesu. To jak nas widzą banki na podstawie danych zawartych m.in. w bazach BIK i ocenie punktowej ma wpływ na dalsze decyzje kredytowe. Bank zarabia na kredytach jakich udziela, to bankom zależy na udzielaniu ich bardziej, niż nam na ich otrzymaniu. Jeśli trafi im się solidny klient, który z pewnością spłaci dług na czas bank zechce z nim podjąć współpracę, zatem jest skłonny do pewnych ustępstw.

Kolejny krok w naszych negocjacjach to udowodnienie doradcy, że umiemy gospodarować naszymi pieniędzmi. Zatem jeśli wykażemy udział własny, w znacznej wysokości, np. w formie oszczędności w czach bankowego analityka zyskamy opinie gospodarnych i świadomych. Oznaczać to może dla nich tylko jedno – skoro umiemy oszczędzać to z pewnością wygospodarujemy odpowiednią kwotę na spłatę ustalonej raty. Banki nie lubią działań windykacyjnych – wymagają one większego zaangażowania no i większych środków.

Trzeci krok to mocne argumenty – sugestia, że u konkurencji byli skłonni do ustępstw lub ma ona lepsze warunki kredytowania zadziała. Nie możemy pokazać, jak bardzo nam na tym akurat kredycie zależy. Jeśli pokażemy, że jesteśmy świadomi, chcemy wybierać najlepiej, możemy wpłynąć na postawę doradcy. Nawet jeśli on sam nie będzie mógł podjąć decyzji o obniżeniu oprocentowania przedstawi nas przed dyrekcją placówki czy inną osoba decyzyjną w takim świetle, że zapewne uzyskamy to, o co nam chodziło.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: