Jak i gdzie najtaniej wymieniać waluty?

Kupując walutę na ostatnią chwilę często przepłacamy. Planując wakacyjny wyjazd warto odpowiednio wcześniej przygotować się i znaleźć kantor, najlepiej internetowy, w którym uda nam się wymienić złotówki stosunkowo tanio. Poza kartami płatniczymi (banki oferują specjalne karty wielowalutowe, by klienci mogli swobodnie dysponować zgromadzonymi na nich środkami w danej walucie bez ponoszenia kosztów przewalutowania i prowizji), należy jednak posiadać gotówkę kraju, do jakiego się wybieramy. Nie zawsze dokonamy bowiem płatności bezgotówkowych a dostęp do bankomatu w miejscu pobytu tez nie musi być łatwy.

Jak rozpoznać, w jakim kantorze opłaca nam się wymienić pieniądze najkorzystniej?

To proste – wystarczy policzyć spread. Spread jest różnicą między ceną zakupu, a sprzedaży danej waluty. Aby go policzyć należy odjąć kurs kupna od sprzedaży. Aby oszacować spread procentowo różnicę jaką wyliczymy należy podzielić przez średni kurs tej pary walutowej (sumę kursu kupna i sprzedaży dzielone na pół) i pomnożyć przez 100%. Jeśli znamy spread danego kantoru łatwo poznać, jak wysoką opłatę manipulacyjna nalicza. Przyjmuje się, że pożądaną wartością jest ta do 1%.

Z analiz wynika, że najkorzystniej wymieniać walutę w e-kantorach. Z czego wynika niska opłata? Zwykle nie potrzebuje on do obsługi wielu osób, ma wielu klientów i szerszy dostęp do określonej grupy odbiorców. Nie potrzebuje też lokalu, którego koszty są spore. Oczywiście bezpieczeństwo tego typu transakcji w największych kantorach w sieci jest na wysokim poziomie. Zaletą jest też szybki transfer wymienionej waluty – zwykle to kilka chwil. On-line kantory oferują wymianę ze spreadem rzędu 0,5%.

Kolejnym miejscem jest kantor stacjonarny (spread oscyluje w granicach 1-3%), a ostatnim banki (spread nawet do 7%), chociaż i te śledząc poczynienia kantorów internetowych wprowadzają do swojej oferty e-kantory, zachowując konkurencyjność w stosunku do innych kantorów internetowych). Najmniej rozsądna jest wymiana gotówki w kantorach na lotniskach – żyrując na pośpiechu i potrzebie turystów tego typu kantory potrafią narzucić dość spore dodatkowe opłaty, więc tu tracimy najwięcej.

Sprawdź także aktualne promocje:

Wyszukiwane frazy: