Jak sprawdzić, czy bank zamknął na nasz wniosek konto?

Wraz ze wzrostem konkurencji, ale i świadomości finansowej Polaków, coraz częściej zmieniamy bank jaki prowadzi nasze konto osobiste. Warto pamiętać, aby poprzedni rachunek został zamknięty. W przeciwnym razie dotychczasowy bank może naliczać opłaty za jego prowadzenie, które z czasem mogą urosnąć do dość znacznych kwot, mimo iż w ogóle nie korzystamy z rachunku.

Sam proces likwidacji rachunku nie zawsze przebiega bezproblemowo. Nawet jeśli bank przyjmie dyspozycję zamknięcia ROR-u warto we własnym zakresie sprawdzić, czy faktycznie jest on zamknięty. Mogą przecież zdarzyć się błędy lub zbiegi okoliczności. Systemy bankowe też mogą w porę nie zadziałać albo zwyczajnie na wypowiedziany rachunek w ostatniej chwili wpłynie przelew, nie wyzerujemy konta itp. Bank w każdej takiej sytuacji informuje o tym klienta, ale korespondencja wysyłana jest jako przesyłka nierejestrowana, a z takimi różnie bywa.

Aby zatem uniknąć naliczania opłat za karty i rachunek po upływie terminu wypowiedzenia można sprawdzić, czy konto nie jest aktywne. Najprościej logując się do aplikacji bankowej. Przy braku logowania możemy być niemal pewni, że konto jest zamknięte. Jeśli zalogujemy się bez kłopotów oznaczać to może, że coś jest nie tak, jak powinno. Wówczas należy udać się do placówki banku, aby wyjaśnić tę kwestię. Kolejną metodą jest wykonanie przelewu na zamknięty rachunek bankowy. Systemy bankowe automatycznie zwracają przelane kwoty do nadawcy przelewu, gdy rachunek docelowy jest nieaktywny.

Zamknięcie konta krok po kroku

Aby skutecznie wypowiedzieć umowę, należy telefonicznie, przez Internet albo w oddziale banku złożyć wniosek. Warto pamiętać, choć pracownicy banku o tym powinni uprzedzić, by dokonać przed zamknięciem rachunku wszelkich wpłat na pokrycie ewentualnego zadłużenia, np. karty, opłat itd. Banki mają na zamknięcie rachunku określony czas – najczęściej 30 dni. Z chwilą upływu okresu wypowiedzenia należy dopytać, czy wszelkie należności są uregulowane i konto będzie zamknięte w wyznaczonym czasie. Mimo wszystko jednak wypada sprawdzić, korzystając z powyższych przykładów, czy wszystko jest ok. Oczywiście depozyty także podlegają rozliczeniu – należy je wypłacić lub przelać na wskazane konto. Niektóre banki pobierają opłaty za rezygnacje z konta. Warto poczytać, przed złożeniem wypowiedzenia, regulaminy i procedury obowiązujące w naszym banku. Jeśli zakładamy konta z racji czasowych promocji, jako tzw. łowcy okazji, często takie operacje nie są korzystne (opłaty likwidacyjne to nawet kilkadziesiąt zł). Jeśli decyzja o zmianie banku jest przemyślana i podejmowana w dłuższej perspektywie, na zmianie można zyskać. Pamiętajmy jednak o poinformowaniu o nowym koncie pracodawcę, organ podatkowy i inne instytucje, z usług których korzystamy.

Jacek Grudniewski
informacjakredytowa.com