Mieszkanie Plus: pierwszeństwo dla poszkodowanych przez żywioły

Sierpniowe nawałnice spowodowały, że wiele osób straciło dach nad głową, rząd postanowił pomóc poszkodowanym obywatelom, którzy będą mieć pierwszeństwo podczas ubiegania się o wynajem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Mimo że początkowo zasady programu zakładały, że lokale do wynajęcia będą dostępne dla wszystkich, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zdecydowało się na stworzenie listy osób uprzywilejowanych, które będą mogły skorzystać z programu Mieszkanie Plus w pierwszej kolejności. Rząd chce w ten sposób pomóc rodzinom poszkodowanym wskutek nawałnic, jakie niedawno przeszły przez Polskę. Istnieje duża szansa, że na terenach dotkniętych niszczycielskim żywiołem staną wkrótce bloki w ramach Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus w ramach odszkodowania

Podjęcie decyzji o udzieleniu pomocy ofiarom nawałnic nikogo nie dziwi, ale nie tylko te rodziny otrzymają możliwość taniego wynajmu mieszkań. Do grupy uprzywilejowanej będą zaliczać się również obywatele, którym odebrano prawo zamieszkania w danej nieruchomości, ponieważ teren został oddany na cele publiczne. Dzięki temu osoby wywłaszczone oprócz odszkodowania, mogą liczyć na tani wynajem mieszkania z późniejszą możliwością wykupienia nieruchomości. Jeżeli okaże się, że wartość nieruchomości będzie niższa, niż wysokość odszkodowania pieniężnego nadwyżka zostanie przekazana na konto wywłaszczonego.

Pierwsze lokale już za 10 miesięcy

Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus będą oddane do użytku za 10 miesięcy w miejscowości Biała Podlaska, wówczas zostanie udostępnionych 186 lokali. Program przewidywał krótsze terminy, jednak problemy z pozyskaniem terenów pod budowę znacznie wydłużył cały proces. Obecnie w budowanych jest około 1200 mieszkań, które pochłoną 25 mln złotych. Decydując się na wynajęcie mieszkania zbudowanego w ramach rządowego programu, będzie można liczyć na niedrogi czynsz, do tego należy doliczyć opłaty eksploatacyjne oraz opłaty za media. Można zastrzec, że będziemy chcieli w późniejszym czasie wykupić nieruchomość, wówczas czynsz będzie nieco wyższy.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: