Karta kredytowa – czy warto ją posiadać?

Karta kredytowa to produkt finansowy, który ogólnie rzecz biorąc jest przydatny, jednakże nieodpowiednio używany może stać się przyczyną popadnięcia w długi. Zaledwie kilka lat temu banki oferowały karty kredytowe klientom, mimo ich niskiej zdolności kredytowej. Niestety dla wielu osób był to początek kłopotów finansowych.

Limit kredytowy na karcie kredytowej może wynosić od 1000 do nawet 150000 złotych, można powiedzieć, że w ten sposób możemy uzyskać pokaźny kredyt. Jest to bardzo dobra alternatywa dla pożyczki czy kredytu, jednakże tylko wtedy, gdy zobowiązania finansowe będziemy spłacać na bieżąco i w całości.

Dobry sposób na oszczędzanie

Karty kredytowe oferowane na polskim rynku mają okres bezodsetkowy od 51 do 61 dni. Kartą kredytową można płacić za codzienne zakupy i rachunki, natomiast oszczędności można ulokować na koncie oszczędnościowym, dzięki temu nasze pieniądze zarabiają, jednocześnie spłacamy zaciągnięty kredyt bez oddawania żadnych odsetek. Umiejętniej posługując się kartą kredytową, możemy jeszcze zarobić na promocjach i rabatach. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które mają tendencje do wydawania pieniędzy.

Oczywiście korzystanie z karty kredytowej nie jest całkowicie bezpłatne (wymaga się co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych lub transakcji na określoną kwotę w miesiącu). Banki pobierają opłatę roczną za użytkowanie karty, niekiedy miesięczną w zależności od aktywności użytkownika. Suma opłat za kartę może być różna, waha się od kilkunastu do kilkuset złotych, dlatego konieczne jest poznanie warunków użytkowania kart kredytowych.

Jaką kartę wybrać?

Decydując się na posiadanie karty kredytowej, trzeba dokładnie przejrzeć poszczególnie oferty. Najlepiej zapoznać się z rankingami, które bez problemu można znaleźć na naszej stronie. Pamiętajmy, że nie każda karta kredytowa okaże się dobrym sposobem na to, aby móc zaoszczędzić pieniądze. Jeżeli będziemy posługiwać się nią rozważnie, może być dobrym zabezpieczeniem finansowym w sytuacjach kryzysowych, gdy będzie brakowało nam gotówki. W ten sposób można uniknąć zaciągania pożyczki w banku.

ZESTAWIENIE KART KREDYTOWYCH

Sprawdź także aktualne promocje: