Hipoteka bez ryzyka. Jak dobrać ratę kredytu na mieszkanie?

Każdy kredytobiorca jest inny, dlatego ustalenie idealnych parametrów kredytu hipotecznego nie jest możliwe. Nie mniej jednak warto mieć na uwadze kilka elementów, dzięki którym kredyt nie stanie się udręką. Wysokość kredytu hipotecznego oraz wysokość rat powinny być dopasowane do sytuacji finansowo-rodzinnej kredytobiorcy oraz do jego indywidualnych potrzeb mieszkaniowych.

Takie elementy jak oprocentowanie, warunki spłaty, wysokość rat, prowizja czy ubezpieczenie, będą zależeć w dużej mierze od naszej zdolności kredytowej, zarobków oraz rodzaju wykonywanej pracy. Rata kredytowa powinna być jak najbardziej optymalna, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie terminowo spłacać zaciągnięte zobowiązanie finansowe.

Kredyt hipoteczny to decyzja, która wiąże nas na lata, dlatego nie warto podejmować jej zbyt pochopnie. W końcu w tym wypadku będziemy musieli spłacać raty kredytowe przez okres od 15 do 30 lat, co więcej trudno jest przewiedzieć, jak w tym czasie potoczą się nasze losy. Aby móc poczuć się choć trochę bezpieczniej, warto przestrzegać kilku zasad.

Jaka rata?

Ustalenie raty kredytowej jest w zasadzie najważniejszym elementem podczas zaciągania zobowiązania finansowego. Jej wysokość będzie zależeć od tego, na jaki okres bierzemy kredyt – im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata, przy czym w tym wypadku poniesiemy wyższe koszty kredytu. Ustalając miesięczną ratę kredytową, powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Nie ma sensu ustalać najniższej raty, jeżeli wiemy, że będzie nas stać na spłatę wyższej sumy, nie warto ustalać sobie też zbyt wysokiej kwoty, jeżeli będzie ona za bardzo obciążać domowy budżet.

Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że suma miesięcznych rat nie powinna przekraczać 1/3 dochodu netto, czyli kwoty, jaka pozostaje nam co miesiąc do dyspozycji. Oczywiście trzeba odliczyć również wydatki na rachunki oraz codzienne zakupy.

Rodzaj rat

Do wyrobu mamy raty równe lub raty malejące. Z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór rat malejących, gdyż zapłacimy niższe odsetki. Niestety w tym wypadku trzeba liczyć się z większym obciążeniem budżetu na początku spłacania kredytu. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba nastawić się na to, że dopiero po 1/3 okresu spłaty raty kredytowe mogą ulec obniżeniu.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: