4 Rodzaje kart płatniczych! Czym są karty debetowe, kredytowe, PrePaid i wirtualne?

Karty płatnicze są jednymi z najpopularniejszych sposobów regulowania rachunków i płacenia na świecie. Dzięki nim wiele milionów osób na całym świecie dziennie płaci za zakupy w sklepie, rachunki, opłaca usługi internetowe czy dokonuje wypłat pieniędzy. Większość osób nie wie jednak ile rodzajów kart płatniczych istnieje, oraz czym one są i jak działają. Każdy rodzaj kart jest jednak przeznaczony do nieco innego zdania i funkcjonuje w nieco inny sposób. W tym tekście przedstawiamy 4 rodzaje kart płatniczych oraz opisujemy je i podpowiadamy, z których kiedy warto korzystać!

Karta debetowa

Karta debetowa to pierwsza i zdecydowanie najpopularniejsza karta płatnicza, z jaką przychodzi się na stykać. Karta debetowa wydawana jest do naszego konta bankowego np. przy jego zakładania go lub proponowana w późniejszym terminie przez bank. Przeważnie jest darmowa i umożliwia wydawanie pieniędzy, które znajdują się na naszym głównym koncie bankowym. Otrzymać może ją każdy posiadacz konta bez względu na zdolność kredytową (zbadaj zdolność kredytową) czy obrót na koncie. Karta taka ma tradycyjną postać plastikowego prostokąta z logiem MasterCard lub Visa. Ma również płaski nadruk i znajdują się na niej dane takie jak numer karty, kod CVV, nasze dane oraz data ważności. Przy pomocy takiej karty możemy płacić w różnego rodzaju sklepach stacjonarnych, w restauracjach, w punktach usługowych czy w internecie — czyli wszędzie tam, gdzie możliwa jest płatność kartą. Karty debetowe działają również za granica, ale mogą być w takim wypadku pobierane pewne opłaty. Poprzez kartę debetową wydawać możemy pieniądze zgromadzone na naszym koncie do chwili aż ich zabraknie — bez możliwości zadłużania się. Karty takie polecane są osobom, które lubią płacić niezależnie i bezgotówkowo, ale nie chcą zaciągać kredytu bankowego.

Karta kredytowa

Karta kredytowa to druga i zarazem najbardziej zaawansowana karta płatnicza w naszym zestawieniu. Jest to karta przyznawana przez wszystkie banki na rynku wraz z limitem kredytowym. Aby ją otrzymać, nie możemy być zadłużeni, musimy posiadać stałe dochody, zdolność kredytową i być w dobrej kondycji finansowej. W takim wypadku należy złożyć wniosek kredytowy w danym banku oraz poczekać na decyzję. Jeśli jest ona pozytywna — otrzymamy taką kartę kredytową (sprawdź oferty kart kredytowych). Sama karta kredytowa umożliwia płacenie we wszystkich miejscach przyjmujących płatności bezgotówkowe oraz dodatkowo może być użyta do blokady środków jako zastawu np. podczas wypożyczania drogiego auta czy poświadczyć naszą dobrą sytuację finansową przy braniu drogiego abonamentu u operatora gsm.

Karta kredytowa działa na zasadzie indywidualnej i elastycznej linii kredytowej. Wraz z kartą przyznany jest nam limit np. 5000 zł. Do tej sumy możemy dowolnie wypłacać kredyt bez konieczności odwiedzenia każdorazowo oddziału banku i składania tam np. wniosku o kredyt. Środki możemy też wpłacać z powrotem. Pierwsze 58 dni jest tzw. okresem bezodsetkowym. Do tego momentu wypłacone pieniądze np. w bankomacie “pożyczamy” za darmo i nie musimy płacić oprocentowania za ich wykorzystanie. Jeśli zwrócimy pieniądze do 58 dni, nie zapłacimy nic za “pożyczkę” od banku. Jeśli przekroczymy ten termin i nie oddamy np. pieniędzy przez pół roku, będzie naliczane nam 10% w skali roku od wykorzystanej sumy. Na okres bezodsetkowy składa się ok. 30 dni okresu rozliczeniowego i ok. 28 dni okresu na spłatę zadłużenia. Ogólnie cały okres może wynosić od ok. 29 do 58 – w zależności, kiedy wypłacimy pieniądze z karty. Samo wydanie karty może być darmowe lub płatne. Czasami będziemy musieli zapłacić też np. opłatę roczną czy opłatę za użytkowanie. Przeważnie jest to koszt ok. kilkudziesięciu złotych rocznie. Warto zatem wyszukiwać promocji banków, w których karta kredytowa jest za darmo. Z karty warto korzystać, jeśli zależy nam na elastycznym limicie np. w celach prywatnych czy biznesowych.

Karta PrePaid

Bardzo ciekawym i alternatywnym rodzajem karty płatniczej do debetowej jest karta PrePaid, czyli karta przedpłacona. To karta na doładowanie — tak jak np. nasz telefon. Jest ona sprzedawana jako produkt w wielu bankach w Polsce. Jej koszt to ok. kilkunastu złotych. Kupując ją, nie zobowiązujemy się do niczego, ani nie musimy płacić abonamentowej opłaty. Karta PrePaid jest wydawana w bankach z indywidualnym rachunkiem technicznym do zasileń oraz jest marki Visa lub MasterCard. Możemy płacić nią wszędzie tam, gdzie kartami debetowymi, czyli np. za zakupy lub w internecie czy restauracji. Dzięki niej możemy wydawać jedynie środki które mamy zgromadzone na karcie-bez możliwości zaciągania limitu. Aby ją doładować, wystarczy przelać pieniądze na rachunek bankowy danej karty. Pozyskanie karty przedpłaconej wymagają jedynie dowodu osobistego i kilkunastu minut cierpliwości. Są one również dostępne w różnych walutach i nie różnią się fizycznie od kart debetowych. Możemy kupować je dowolnie i zamykać.

Karta wirtualna

Ostatnim i zdecydowanie najnowocześniejszym rodzajem kart płatniczych są karty wirtualne. Jako jedyne nie posiadają one swojej fizycznej formy i nie możemy przy ich pomocy regulować stacjonarnych rachunków. Karta wirtualna została stworzona do płatności w internecie i ma spełniać dwa zadania. Pierwsze z nich to ochrona naszej karty debetowej oraz jej danych, kiedy płacimy w sieci. Dzięki karcie wirtualnej nie musimy podawać danych karty, na której znajdują się wszystkie nasze oszczędności, a w razie przestępstwa nie tracimy ich ze swojego głównego konta. Karta wirtualna ma również ułatwiać płacenie w sieci. Zasada działania karty wirtualnej, choć może wydawać się trudna czy kłopotliwa, w rzeczywistości taka nie jest.

Kartę wirtualną możemy wygenerować lub stworzyć w naszej bankowości elektronicznej. Jeśli posiadamy konto bankowe czy e-portfel, który daje taką możliwość. Możemy jednym kliknięciem stworzyć wirtualną kartę. Następnie otrzymany e-mailem, sms-em czy w bankowości elektronicznej dane karty takie jak numer karty, kod CVV oraz datę ważności. Karta taka posiadać będzie również swój indywidualny rachunek bankowy (sprawdź porównanie rachunków bankowych). Jeśli będziemy chcieli ją doładować, wystarczy przelewać na konto wirtualnej karty pieniądze. Gdy wirtualna karta znajduje się w tym samym banku co nasze główne konto, środki dochodzą w ciągu kilku minut. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności taką kartą. W internecie wystarczy podać dane bez fizycznego posiadania plastikowej karty oraz zapłacić za zakupy, żetony w kasynie, bilety lotnicze czy usługę cyfrową. Wirtualne karty możemy dowolnie tworzyć i usuwać oraz cieszyć się anonimowością i bezpieczeństwem.

Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com