Zmiany w ustawie hazardowej. Banki będą przyglądać się przelewom

Zgodnie z polskim prawem udział w grach hazardowych za pośrednictwem Internetu jest zabroniony, ponieważ podmioty organizujące tego typu przedsięwzięcia zazwyczaj nie posiadają zezwolenia. Od 1. lipca 2017 roku obowiązują nowe przepisy w ustawie o grach hazardowych, od tej pory instytucje bankowe mają obowiązek przeciwdziałać nielegalnym grom hazardowym przez internet. W tym celu powinny baczniej przyglądać się przelewom wykonywanym przez swoich klientów. Ze względu na to, że ściganie firm, które prowadzą tego typu nielegalną działalność jest dość trudnym zadaniem, państwo postanowiło zaangażować banki, mając nadzieję na znaczne ograniczenie szarej strefy. Nowelizacja ustawy przewiduje między innymi monopol państwa na automaty znajdujące się poza kasynami oraz wybrane gry kasynowe organizowane w sieci. Jedynym wyjątkiem są loterie oraz zakłady wzajemne o ile zgodę na tego typu działania wyda właściwy dyrektor izby administracji skarbowej.

Banki będą odrzucać przelewy

Od tej pory instytucje bankowe muszą dużo uważniej przyglądać się poczynaniom swoich klientów i będą podejmować działania mające na celu zapobieganie uczestnictwu w grach hazardowych. Wraz z ustawą wszedł zakaz opłacania gier hazardowych za pomocą przelewów bankowych czy kart kredytowych. Bank ma obowiązek odrzucić taką transakcję. Jeżeli instytucja bankowa nie zastosuje się do nowych przepisów, może otrzymać karę.

Można grać legalnie

Oczywiście miłośnicy gier hazardowych nie muszą rezygnować z tego typu rozrywki. Na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet znajduje się wykaz firm, które otrzymały zezwolenie Ministra Rozwoju i Finansów na prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych online. Niestety liczba tego typu firm nie jest długa, znajdują się na niej takie podmioty jak:

– FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.
– Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
– Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.
– TOTOLOTEK S.A.
– E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o. o.
– forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.
– LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.