Tylko nieliczni zyskają. Komu pomoże ustawa frankowa?

Do sejmu trafił właśnie nowy projekt ustawy frankowej, który ma wesprzeć kredytobiorców hipotecznych będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Gdyby nowa ustawa weszła w życie skorzystaliby na niej najbardziej potrzebujący kredytobiorcy o stosunkowo niskich dochodach. Osoby bardziej majętne niestety będą musiały ponieść pełną konsekwencję wynikającą z zaciągnięcia kredytu w obcej walucie. Zyskają nieliczni, ale najbardziej potrzebujący, których miesięczne dochody nie powalają na zachowanie finansowej płynności po spłaceniu rat kredytowych we frankach.
Bez wątpienia jest to jakieś wyjście z sytuacji, ale nie wszyscy z pewnością będą zadowoleni. Proponowany projekt ustawy zakłada między innymi utworzenie specjalnego Funduszu Restrukturyzacyjnego, nad którym kontrolę sprawowałby Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. To dobre rozwiązanie, duże wsparcie podczas przewalutowania zadłużenia na złotówki. Składki na fundusz płaciłyby banki, przy czym roczna kwota obciążenia nie mogłaby przekraczać 3,2 mln.

Pożyczki po 2 tys. zł miesięcznie na raty

Mimo, że projekt dotyczy głównie osób znajdujących się w trudniej sytuacji finansowej, to warunki otrzymania wsparcia od państwa zostały nieco złagodzone. Oczywiście są zasady, które taka osoba powinna spełniać. Przede wszystkim obniżony został minimalny poziom obciążenia kredytowego. O pomoc będą mogli ubiegać się kredytobiorcy, których koszty kredytowe przekraczają 50% uzyskiwanych dochodów, wcześniej limit wynosił 60%. Kolejna zmiana to wysokość pomocy finansowej przy spłacie miesięcznych rat kredytowych w ramach nieoprocentowanych pożyczek z Funduszu Wsparcia. Jej kwota wzrosła z 1,5 tys. złotych do 2 tys. złotych miesięcznie. Oprócz tego wydłużony ma zostać czas na zwrot otrzymanego wsparcia do 12 lat, warto również podkreślić, że część długu może zostać umorzona.

Jednorazowe pożyczki do 72 tys. złotych

Gdy projekt ustawy zostanie zatwierdzony, osoby spłacające kredyt hipoteczny we frankach będą mogły liczyć na jednorazową pożyczkę, która umożliwi im spłacenie kredytu w przypadku zamiaru sprzedaży nieruchomości. W tym wypadku kredytobiorca będzie mógł liczyć na pomoc w wysokości 72 tys. złotych. Jest bardzo duża szansa na to, że proponowana ustawa frankowa wkrótce wejdzie w życie. Bez wątpienia będzie to duże wsparcie dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne w obcej walucie. Decyzja dotycząca kredytu hipotecznego, powinna być dobrze przemyślana; to bardzo duże obciążenie finansowe, które jak widać niekiedy może przysporzyć wielu problemów.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: