Trzy powody za inwestowaniem w nieruchomości

Z każdej strony, z telewizji, gazet i internetu straszą nas informacje o spadających cenach nieruchomości. Mało który dziennikarz ma jednak czas zająć się poważniej tematem. Owszem, ceny transakcyjne spadają, ale tylko z tego względu, że na rynku jest bardzo dużo lokali gotowych do zamieszkania. Gotowych, ale w kiepskich lokalizacjach i w kiepskim stanie wykończenia. Z tego właśnie powodu deweloperzy decydują się na obniżanie cen – bo inaczej nikt takiego mieszkania nie kupi. Poznajmy więc trzy najważniejsze powody pozwalające nam na spokojny zakup nieruchomości i liczenie zysków w przyszłości.

Niska zdolność kredytowa

Wiele osób które chciałyby kupić własne mieszkanie po prostu tego nie może uczynić. Zdecydowana większość nieruchomości w naszym kraju kupowana jest za kredyt bankowy, a skoro banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów, to spada też popyt na nowe nieruchomości. Wszystko to spowodowane jest rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego – jedna z nich ograniczyła udzielanie kredytów w walutach obcych, a druga obniżyła zdolność kredytową, bo banki mogą uwzględniać jedynie połowę lub sześćdziesiąt pięć procent naszego wynagrodzenia jako maksymalną wysokość spłacanych rat. Ponadto ustawowe ograniczenia nakładają obowiązek liczenia maksymalnej zdolności kredytowej na okres dwudziestu pięciu lat, co w kolejny sposób obniża przeciętną zdolność kredytową polaków. Wszystko to wpływa na mniejszy popyt na nieruchomości, a przez to na stagnację na rynku. Jednak młode osoby muszą gdzieś mieszkać i dlatego zalety opisane są w następnym punkcie.

Duży popyt ma nieruchomości pod wynajem

Wraz z każdym rokiem akademickim rzesze młodych ludzi kierują się do miast by tam studiować, mieszkać i się bawić. Kreują oni ogromny popyt na nieruchomości na wynajem. Jednak są oni tylko jedną grupą. Inną są osoby już zarabiające, ale nieposiadające zdolności kredytowej. Kolejna grupa to obcokrajowcy zamierzający spędzić w Polsce tylko kilka miesięcy lub lat – im bardziej opłaca się wynajem mieszkania niż jego kupno. Wszystko to sprawia, że rynek wynajmu kwitnie zwłaszcza w czasach, kiedy wiele osób nie posiada zdolności kredytowej na zakup własnej nieruchomości. Jeśli tylko mamy odpowiednie zasoby gotówki lub zdolność kredytową której tak teraz obecnie brakuje na rynku to możemy śmiało decydować się na zakup mieszkania. Jego wynajem pozwoli nam na spłacanie przez lokatorów rat kredytowych dzięki czemu za jakiś czas cieszyć się będziemy czystym zyskiem.

Kiepski stan wielu nieruchomości

Poza powyższymi czynnikami warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. W naszym kraju jest bardzo dużo nieruchomości które są w opłakanym stanie i pilnie wymagają albo wyburzenia albo bardzo dużego remontu. Mieszkania w kiepskim stanie są głównie własnością miast ale także i biedniejszych lokatorów. W samej Łodzi do wyburzenia jest co najmniej kilkadziesiąt kamienic z kilkoma tysiącami mieszkań które w tym momencie zamieszkiwane są przez lokatorów. Poprawa bezpieczeństwa będzie wymagała, by przenieśli się oni do innych lokali co jest z kolei szansą dla osób posiadających nieruchomości na wynajem.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: