Kredyty MdM 2018: co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Program Mieszkanie dla Młodych powoli dobiega końca, 2. stycznia 2018 roku zostanie uruchomiony ostatni nabór wniosków o dopłatę na zakup nieruchomości. Przewiduje się, że już w pierwszym tygodniu stycznia pula dopłat może zostać wyczerpana. Osoby, które zastanawiają się na złożeniem wniosku MdM powinny się śpieszyć, gdyż ilość przyjmowanych wniosków jest ograniczona. Jakie zasady będą obowiązywać w nowym roku?

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych o przyznaniu dopłaty zdecyduje kolejność zgłoszeń, tak więc ze składaniem wniosków nie warto zwlekać, warto zrobić to jak najszybciej. Pula dopłat na rok 2018 to 380 mln złotych, jednak szacuje się, że pieniądze wystarczą dla około 15 tysięcy zainteresowanych.

Program Mieszkanie dla Młodych skierowany jest do osób, które mają w planach zakup nieruchomości na kredyt. Niestety procedura przyznawania kredytów hipotecznych jest bardzo żmudna i skomplikowana, pochłania wiele czasu, co więcej nawet niewielkie niedopatrzenie ze strony kredytobiorcy może skutkować wstrzymaniem wniosku. Taka sytuacja z kolei może znacznie zmniejszyć szanse wnioskodawcy na otrzymane dopłaty w ramach MdM. Poniżej można znaleźć informacje na temat wszystkich formalności, dokumentacji, procedur przez które trzeba przebrnąć, aby móc wziąć udział w programie MdM bez żadnych przeszkód.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc wziąć udział w programie MdM?

– wiek do 35 lat – w tym wypadku liczony jest rocznik, nie data urodzenia. Gdy jesteśmy w związku małżeńskim, warunek dotyczy tylko jednego małżonka, ta zasada nie jest egzekwowana w przypadku rodzin wielodzietnych posiadających minimum trójkę dzieci,
– nie można posiadać na własność nieruchomości mieszkalnej lub być jej współwłaścicielem, ten warunek również nie dotyczy rodzin wielodzietnych,
– należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na kwotę min. 50% wartości kupowanego mieszkania,
– należy złożyć wniosek o kredyt hipoteczny z okresem spłaty min. 15 lat.

Wysokość dopłat MdM 2018

Z dopłat MdM może skorzystać każdy niezależnie od zarobków, nie ma w tym wypadku żadnych limitów, o jego wysokości decyduje ilość posiadanych dzieci.
– 10% dopłaty dla singli/małżeństw bezdzietnych,
– 15% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących jedno dziecko,
– 20% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących dwoje dzieci,
– 30% dopłaty dla singli/małżeństw wychowujących troje lub więcej dzieci.
Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie musi spełnić nieruchomość:
– powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych),
– powierzchnia domu nie może przekroczyć 100 m kw. (lub 110 m kw. w przypadku rodzin wielodzietnych),
– cena metra kwadratowego nieruchomości nie może przekroczyć publikowanego przez BGK limitu dla danego województwa lub miasta.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: