Doradcy finansowi

Kredyt hipoteczny z pośrednikiem będzie kosztować więcej?

| 20 stycznia 2017

Obecnie znaczna liczba potencjalnych kredytobiorców korzysta z usług pośrednictwa kredytowego trzech największych firm doradczych – Open Finance, Expander oraz DK Notus. Dzięki współpracy z powyższymi firmami możliwe jest porównanie warunków kredytów w różnych bankach – szybko i bezpłatnie. Nowelizacja przepisów, a zwłaszcza projekt ustawy o kredycie hipotecznym, która prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2018 roku ogranicza przekazywanie przez banki prowizji dla pośredników, a co za tym idzie koszty takiego doradztwa kredytobiorcy będą musieli pokryć z własnej kieszeni.

Artykuł 16 projektu ustawy o kredycie hipotecznym zakazuje bankom finansowania pośredników. Ma to odniesienie tylko do kredytów na zakup nieruchomości. Obecnie około 50% kredytów hipotecznych jest udzielanych za pośrednictwem firm specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach. Wielu konsumentów korzysta z doradztwa, licząc na wybór najkorzystniejszej oferty, przy tym nie tracąc własnego czasu na indywidualne „wycieczki” po oddziałach banków. I to bez opłat, bo prowizję pośrednika pokrywa bank. Jeżeli ustawa wejdzie w życie w obecnym brzmieniu, wielu klientów będzie zmuszonych na poszukiwanie najlepszej oferty we własnym zakresie, bo koszt takiej usługi może być dla nich zbyt duży. Spowoduje to prawdopodobnie upadek wielu firm pośredniczących w sprzedaży kredytów mieszkaniowych, konsolidacyjnych, refinansowych. Dodatkowo te, które zostaną będą musiały być zatwierdzone przez KNF. Pośrednik będzie też musiał spełnić określone warunki, by móc zostać „wciągniętym” na listę legalnie działających firm pośrednictwa kredytowego.

Projekt ustawy zdecydowanie uderza w pośredników hipotek. Ma to związek z regulacjami unijnymi; Polska już w 2016 roku została zobowiązana do uporządkowania przepisów związanych kredytami hipotecznymi, jednak nie było w nich mowy o zakazie wynagradzania pośredników przez banki, co jest podstawą modelu biznesowego usług pośrednictwa finansowego. Przyznaję, że słyszałem o praktykach w których klient twierdził, że pośrednik nie wybrał najlepszej oferty, a taką, z której osiągał on wyższą prowizję, były to jednak moim zdaniem jednostkowe zdarzenia. Duże firmy pośrednictwa i doradztwa finansowego, z których korzystają Polacy i są odpowiedzialne za sprzedaż 50% kredytów hipotecznych, posiadają wypracowane przez lata standardy i procedury, które przede wszystkim uwzględniają interes klienta. Kontrowersyjny zapis pojawił się w ostatniej wersji ustawy, która szybko została przyjęta przez rząd i skierowana pod obrady sejmu. W kuluarach mówi się, że to zemsta za sprzedaż kredytów walutowych i polisolokat. Trudno sobie wyobrazić branżę pośrednictwa finansowego bez kredytów hipotecznych; nowa ustawa z pewnością doprowadzi do upadku wielu firm doradczych i biur nieruchomości, dla których sprzedaż kredytów hipotecznych stanowiła przeważający dochód. Trzeba pamiętać także, że wielu specjalistów od hipotek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą; jest ich około 20000 i stale zasilają budżet, płacą niemałe podatki. Co z nimi? Zdaniem UOKiK natomiast, dopiero po wprowadzeniu ustawy zaczną oni w 100% działać dla dobra klienta. Klienci będą mieć wybór – albo płacić za skuteczne doradztwo i w pełni zaufać firmie pośredniczącej, albo tracić czas na poszukiwania idealnego kredytu we własnym zakresie.

Ustawa na pewno spowoduje zwiększenie ilości placówek banków z obsługą hipoteczną, w których klienci będą mogli uzyskać wszelkie informacje i dopełnić formalności związanych z kredytem hipotecznym, tak jak miało to miejsce w Holandii. Czy to będzie dobry kierunek. Zapraszamy do dyskusji na fanpageu.

Kategoria: ARTYKUŁY

Możliwość komentowania została wyłączona