Karta wielowalutowa – jak działa?

Decydując się na wyjazd zagraniczny zwykle zastanawiamy się, jak dokonywać płatności w danym kraju. O ile transakcje bezgotówkowe nie są już tak drogie jak przed laty (spread, prowizja za przewalutowanie), to wypłaty gotówki zwykle wiążą się z dodatkowymi kosztami, w tym dość wysoką prowizją od wypłacanej kwoty. Przed sezonem urlopowym banki przygotowały opcję kart wielowalutowych. Na czym polega ten produkt?

Karta działa na zasadzie podobnej do karty debetowej, z tą różnicą, że oprócz złotówek do dyspozycji mamy również środki z rachunku walutowego. Wystarczy założyć konto w walutach EUR, GBP, USD czy CHF i realizować zlecenia w dowolnej walucie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Transakcja rozliczana jest bowiem automatycznie z rachunku walutowego. Konto zostanie obciążone taką kwotą, jaka figurowała na paragonie. Każda operacja dokonana w innej walucie spowoduje naliczenie kosztów, a kwota po przeliczeniu według kursu obciąży rachunek główny, czyli przeważnie konto złotówkowe. Tak samo system zareaguje, gdy na rachunku walutowym nie będzie odpowiedniej ilości środków.

W większości banków system „sam wychwyci” walutę w jakiej dokonywana jest transakcja i powiąże do właściwego rachunku, by nie obciążać klienta kosztami; w nielicznych przypadkach należy odpowiednio wcześniej samodzielnie ustawić konkretną walutę, jaką będziemy posługiwali się na zagranicznych wyjazdach (np. w Citi Handlowym). Oczywiście, dla wygody, opcja ta udostępniona jest w ramach bankowości elektronicznej.

Wydawać się może, że karta wielowalutowa jest rozwiązaniem idealnym i stosunkowo wygodnym i tanim. Niemniej przed założeniem kont walutowych wypada sprawdzić w swoim banku, czy nie będą pobierane żadne opłaty za same transakcje, ale i np. z tytułu opłat rocznych za posiadanie takiej karty. Często wypłaty gotówki zagranicą, nawet jeśli posiadamy kartę wielowalutową, mogą generować koszty. Wszystkie informacje można uzyskać albo poprzez infolinię, wizytę w placówce czy w Internecie – wystarczy chwila by mieć pewność, że warto korzystać z takich rozwiązań i nic dodatkowo nie płacić, ale wiedzieć, ile przyjdzie nam zapłacić. Pozwoli to na racjonalne rozdysponowanie gotówki, a użycie karty będzie jedynie alternatywą na brak waluty w portfelu.

KALKULATOR KONT WALUTOWYCH

Sprawdź także aktualne promocje: