Doradcy finansowi

Jak zwiększyć swój budżet w nowym roku?

| 7 stycznia 2017

Wśród postanowień noworocznych bardzo często pojawią się kwestie finansowe. Obiecujemy sobie, że postaramy się lepiej zarządzać budżetem i zaczniemy oszczędzać. Co zrobić, aby takie postanowienie skutecznie wprowadzić w życie?

Każdy z nas powinien oszczędzać pieniądze niezależnie od dochodów. Posiadanie nadwyżki w domowym budżecie jest bardzo ważne, dzięki temu w sytuacjach kryzysowych możemy uniknąć zapożyczania się. Poza tym posiadanie oszczędności, to większy komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu można spać spokojniej. Efektywne zarządzanie finansami nie jest trudne, można się tego nauczyć, mając na uwadze kilka podstawowych zasad.

Przeanalizuj wydatki

W pierwszej kolejności, należy przeanalizować wydatki. Wszelkiego rodzaju rachunki najlepiej opłacać terminowo, w ten sposób będziemy mogli uniknąć płacenia odsetek, które obciążają budżet. Warto też zmienić swoje dotychczasowe nawyki, zacznijmy oszczędzać wodę oraz prąd, wychodząc na zakupy róbmy listy, które pomogą nam zachować zdrowy rozsądek. Aby mieć większą kontrolę nad finansami, najlepiej spisywać wydatki, to pozwoli nam w lepszy sposób zapanować nad własnym budżetem. Dzięki temu można poznać rzeczywiste koszty życia i zrozumieć, gdzie i na co wydajemy pieniądze, a także zaplanować przyszłe wydatki.

Większość osób zapytanych o miesięczne wydatki, nie potrafiłoby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie mając kontroli nad budżetem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pieniądze przelatują nam między palcami. Im szybciej zaczniemy interesować się finansami, domowym budżetem i oszczędzaniem, tym lepiej dla nas. Oszczędzać może każdy bez względu na dochody, nadwyżka w budżecie nie bierze się znikąd, to skutek nieustannej pracy i samodyscypliny.

Zrób wyprzedaż

Większość z nas posiada w domu rzeczy, z których nie korzysta. Po przejrzeniu szafy, piwnicy, strychu może okazać się, że mamy przedmioty, które mogłyby jeszcze komuś posłużyć – sprzedajmy je, a zarobione pieniądze odłóżmy w ramach oszczędności.

Nie zapożyczaj się

Karty kredytowe czy limity na kontach osobistych, to produkty finansowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie mniej jednak, należy być ostrożnym. Dodatkowa, łatwa gotówka uzależnia i może przyczynić się do powstawania zadłużenia. Chociaż przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy stały dostęp do dodatkowej gotówki, to nie warto wydawać pieniędzy, które nie są nasze. Postarajmy się korzystać z pieniędzy, które zarobiliśmy, nie uwzględniajmy w domowych budżecie pożyczek bankowych.

Kategoria: ARTYKUŁY

Możliwość komentowania została wyłączona