Jak obliczyć rentowność wynajmu mieszkania?

Zakup nieruchomości pod wynajem wydaje się bardzo dobrą inwestycją, dzięki której możemy czerpać zyski. Nie mniej jednak przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania przeznaczonego na wynajem, warto dokładnie przeanalizować koszty, jakie w związku z tym poniesiemy. Niestety niekiedy bywa tak, że inwestycja okazuje się mniej opłacalna, niż początkowo nam się wydawało. Na rentowność wynajmu mieszkania będzie miało wpływ kilka czynników, o których trzeba pamiętać.

Lokalizacja mieszkania a cena wynajmu

Każdy z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości w dużych miastach studenckich, wówczas na pewno nie będziemy mieć problemu z jej wynajęciem. Oczywiście ceny najmu są różne, dlatego przed wyborem mieszkania warto dokładnie prześledzić rynek i zorientować się, ile będziemy mogli zarobić. Mieszkania zlokalizowane w centrum będą najdroższe, ale będzie można zażądać wyższego czynszu, z kolei decydując się na zakup nieruchomości na obrzeżach miasta będziemy musieli liczyć się z tym, że średnia cena najmu będzie niższa i będziemy musieli się do niej dostosować. Nie wolno sugerować się ani najmniejszymi, ani najwyższymi cenami najmu, najlepiej wyciągnąć z nich średnią.

Koszty inwestycji

Wybierając nieruchomość, należy brać pod uwagę lokalizację oraz standard, warto zadbać o to, aby nie przepłacić za nieruchomość, co zdarza się bardzo często w przypadku, gdy szukamy mieszkania w obcym dla nas mieście. W tym wypadku można zasięgnąć opinii doradcy, który na pewno bardzo dobrze orientuje się na tutejszym rynku nieruchomości i znajdzie dla nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Oczywiście taka usługa będzie wiązała się z uiszczeniem dodatkowej opłaty. Trzeba mieć na uwadze także koszty notarialne, ubezpieczenie, podatki, czynsz, koszty remontu oraz wyposażenia mieszkania. Wbrew pozorom opłat jest dużo i mogą znacznie obciążyć nasz budżet, a przecież inwestujemy, żeby zarabiać.

Koszty kredytu hipotecznego

Wiele osób nie ma aż tylu oszczędności, aby móc kupić nieruchomość bez zaciągania kredytu, mimo to nadal upatrują w zakupie mieszkania zysk. Bez wątpienia jest to najmniej opłacalna forma inwestowania, tym bardziej, że trzeba brać pod uwagę koszty obsługi kredytu, prowizję, wyposażenie itp. W tym wypadku może okazać się, że nawet wynajmując lokal nie zarobimy nic, jednak wypracowane w ten sposób pieniądze mogą pokryć ratę kredytową.

KALKULATOR KREDYTOWY HIPOTECZNY

Sprawdź także aktualne promocje: